Advent u Zagrebu, I. dio – slatka jela

S veseljem smo dočekali početak Adventa s obzirom da je ponuda iz godine u godinu sve bolja, a svaka sezona donese i neke svoje novitete. Recenziju započinjemo s Fuliranjem na Strossmajerovom trgu koji je standardno najbolja lokacija što se gastro ponude tiče. Nova slastica Rougemarina se već izdvojila kao hit adventa. Riječ je o čupavcu (35 kn) koji je sličan germknedli. Čupavac je knedla od batata punjena smjesom od lješnjaka, čokolade i kokosa. Preliven je čokoladom i posipan tostiranim kokosom.

Čupavac

Sve u vezi kolača nam se svidjelo, od ukusnog tijesta i punjenja, do odličnog preljeva od čokolade koji diže cijelo jelo skupa s aromom posipanog kokosa. Ove godine Rougemarin ne drži germknedle koje su sami izrađivali i na koje smo se navikli prošlih godina, al Čupavac je dostojna zamjena.

Le Kolač

Ponuda Le Kolača osim njihovih uobičajenih slastica uključuje i baby kuglof te fritulu gingerbread. Tu su i različiti aromatični slatki napitci kao Apple pie koktel, čokolada s pelinkovcem s okusom naranče i dr.

Fritula gingerbread

Mi smo se odlučili za fritulu (26 kn) punjenu gingerbread biskvitom i kremom od tamne čokolade. Fritula je slasna ali ne preslatka, s aromatičnim biskvitom koji se obično izrađuje sa začinima poput đumbira, cimeta. Fritula nam se svidjela, ali ipak ne koliko recimo kultna Apple pie fritula na jednom od prethodnih izdanja Adventa.

Slijedeća kućica koja nam se našla na meti je Pastel de TasteAtlas koja promovira već svjetski značajni projekt web stranice TasteAtlas koja sadrži tisuće jela mapiranih prema lokacijama za koje su karakteristična. Tako se mogu pretraživati karte po zemljama, ali i vrstama jela poput tjestenina u Italiji, Ramena u Japanu.

Pastel je donio jela koja do sada nismo imali priliku upoznati u Zagrebu poput portugalskog Pastel de Nata, američkog Chili con Carne, te brioša sa sladoledom i koktela Bombardino iz Italije.

Pastel de nata
Pastel de Nata

Pastel de Nata (15 kn) je izvrsan gdje se lisnato tijesto odlično slaže sa ukusnom kremom. Ovu slasticu smo začinili s cimetom i šećerom u prahu.

Brioche con Gelato

Brioche con gelato (25 kn) se radi na način da se na jednu polovicu tijesta namaže Nutella i mljeveni plazma keks, potom se doda talijanski sladoled i onda se doda druga polovica i sve se skupa “zaljepi”. Ako volite Nutellu sigurno će vam se svidjeti ovaj dessert. Nama je najbolji dio sladoled koje se lagano otapa u unutrašnjosti briocha. Na prethodna jela na Fuliranju dobijete popust 10% na plaćanje maestro i mastercard karticama, iako će vam neki pokušati naplatiti iznos bez popusta.

Nakon Fuliranja uputili smo se na Advent na gornjem gradu gdje nam je u oko upala ponuda kućice Tako Yaki chefa Martina Zanellija koja nudi Azijsku hranu kao i nekoliko zanimljivih koktela. Ovdje smo probali korejsku palačinku Hotteok (25kn).
Hotteok je popularna Korejska palačinka koja je obično punjena sa cimetom, smeđim šećerom, i orašastim plodovima poput lješnjaka i kikirikija.
Vjeruje se da je osmišljena krajem 19og stoljeća kad su kineski trgovci slijedili svoje vojnike u Koreju i pritom je prilagodili korejskim običajima (slatko punjenje umjesto slanog). Tradicionalno se prodaje na štandovima na ulici u hladnijem dijelu godine. Palačinka može biti debela ili tanja i karakterizira je hrskava površina i nježna mekana unutrašnjost.

Hotteok u izradi
Korejska palačinka Hotteok

Palačinka je u tanjoj verziji bez posebnog punjenja. Izrađuje se od gustog tijesta pa treba malo truda da se raširi na tavi. Servirana je sa domaćim preljevom od borovnica i orasima. Zasitna je s lijepom aromom cimeta. Pošto nismo imali pojma što naručujemo očekivali smo nešto više egzotičnije/drugačije, no i dalje nismo razočarani. Možda bi malo više preljeva ili dodatak nekog namaza dalo nešto više sočnosti.

Ovime završavamo prvi dio osvrta, a uskoro donosimo osvrt na slana jela koja smo probali. Neke slike već možete vidjeti na našem instagramu.