Brokenships bistro na gornjem gradu nudi dobro osmišljeni jelovnik temeljen na tradicionalnim hrvatskim jelima ali u izmijenjenoj, modernijoj verziji.
Tako su na njemu svoje mjesto našle kotlovina, jota, grilani picek, srdele i pašticada.
Dok se čeka na naručeno jelo dobije se pozdrav iz kuhinje koji nas je prezentacijom, teksturom i okusom oduševio. No nismo se nadali da će nam to biti najbolji dio večere.
Pozdrav iz kuhinje je serviran na tanjuru sa suhom travom poput dva jaja u gnijezdu. Riječ je o krumpirovom tijestu punjenom smjesom od čvaraka, vrhnja i krumpira. Nakon što smo zagrizli tijesto naše nepce ispunilo je toplo punjenje koje se topi u ustima. Uz ovo jelo servira se i rakija obogaćena svinjskom masti koja ga savršeno nadopunjuje. Nije riječ o običnoj rakiji koja će vam “spržiti” okusne pupoljke, već o blagom, kremastom aperitivu sa slatkim notama.
Najveći dio jela se nudi u velikoj i maloj porciji, što je zgodno ako želite isprobati više jela. Mi smo se odlučili za grincek (75 kn), pašticadu u maloj verziji (80 kn) te crne njoke s pancetom i kozicama – također manja porcija (75kn).
Grincek moramo pohvaliti za ideju i kreativnost. Jelo je generalno dobro, ali ništa više od toga. Kora je izrazito hrskava i dojam je kao da jedete neki kolač punjen kremom. Punjenja tj pire od pečene mrkve i pastrnjaka s limetom i maslinovim uljem su blagog okusa, dok je kontrast tome citrusni umak oko kojeg imamo podijeljeno mišljenje. Naime umak je dobro osmišljen da doda karakter okusima povrća, ali istodobno svojom jačinom nadjačava neutralne okuse ovog povrća.
Crni njoki s pancetom i kozicama – sami njoki su bili izvrsne teksture i okusa, što nažalost često nije slučaj u restoranima. Očekivali smo nešto laganije jelo s njokima, međutim riječ je o teškom jelu s obzirom da sadrži pancetu, kobacicu, luk, hren, ulja, što je skroz legitimno jer je je jelo takvim i zamišljeno. Međutim ako nešto nazovete njoki s pancetom i kozicama red je da su oni u prvom planu. Pored navedenih sastojaka sitne kozice su se jedva i osjetile te nisu došle do izražaja.
Pašticada – riječ je zapravo o jelu sa sporo kuhanim junećim obrazima a ne pravoj pašticadi. Obrazi su bili dobro skuhani, mekani i tu nemamo zamjerke. Pire od celera je bio savršen, kremast i blagog okusa, te nam se najviše svidio od svega na tanjuru.
Salatica od peršina nam se nije svidjela jer nam peršin ima preintezivan okus da bi ga jeli samog. Ukoliko se već koristi za salatu, peršin bi trebalo kombinirati s namirnicama koje će ublažiti njegov okus, kao npr. u libanonskoj kuhinji (salata sa šipkom i rajčicama i sokom od limuna). Nazvati dvije grančice peršina salatom nema smisla, smatramo da bi bilo dovoljno samo par listića u dekorativne svrhe.
Ragu od šljiva je zapravo bio od jabuka. Šljive ako ih je i bilo nismo osjetili. Ragu je zamišljen kao dodatak mesu, te može biti svojevrsna zamjena za voće (šljive) koje se inače kuhaju s mesom u pašticadi i daju slatkoću jelu. Ono što nam je nedostajalo je umak uz meso koji bi to sve skupa povezao i dao sočnost. Ragu od šljiva je bio gust poput pekmeza te ne može dostojno zamijeniti ono što pravi umak postiže u jelu.
Brokenships je bistro koji hrabro pristupa hrvatskim klasičnim jelima i donosi svoj potpis. Jela su tehnički skuhana vrlo dobro, ali finalna realizacija same ideje jela nije bez grešaka.
Ukoliko bi ostala jela doveli do izvedbe pozdrava iz kuhinje to bi bilo spektakularno. Za pohvalu je želja bistroa da inovira i ponudi nešto drugačije, kao i činjenica da uz jelo stiže gratis pozdrav iz kuhinje (pogotovo kad se sjetimo što sve restorani prodaju pod couvert).
Prostor je mali ali skladan i baš ugodan za sjesti u hladne zimske dane.
Brokenships bistro,
Katarinin trg 3, Zagreb
Hrana +3/5
Posluga 4/5
Ambijent 4/5